Princip a výhody zateplování oken

Každoročně se firma Apis zúčastňuje cca 70 výstav a odborných seminářů, setkáváme se s obyčejnými lidmi, s projektanty, stavaři. Odpovídáme na spoustu otázek o principu a výhodách zateplování oken.
Někoho zajímá odborná část, na kterou odpovídají proškolení technici, ale většinu zájemců zajímá zkušenost z praxe. Proto bychom chtěli v této sekci začít trošku z "jiného soudku". Přiblížíme Vám dotazy zákazníků, kteří se o zateplování oken zajímají.

Jedna z prvních otázek je "za jakou cenu okna zateplíme". Je to naše nejsložitější odpověď, cena je totiž závislá na několika faktorech, velmi záleží na konkrétní ploše jednotlivých tabulek v okně, tyto se musí nejprve zaměřit a poté podle ceníku firmy můžeme začít s výpočtem. K tomuto výpočtu dále potřebujeme vědět jaký koeficient prostupu tepla si zákazník zvolí, jelikož obyčejně používáme k uchycení dvojskla plastovou lištu o šířce 20 mm nabízíme koeficienty 1,6, 1,3, 1,0 a 0,8 jako základní řadu skel, v případě zájmu můžeme udělat výpočet na další řady dvojskel. Ptáte se, jaký je v tom rozdíl? Je to podobné jako se zateplováním fasády polystyrenem, můžete použít 5 cm, a nebo přemýšlet do budoucnosti, počítat s tím, že energie se asi zlevňovat nebudou a použít 15 cm. S okny je to podobné.

Lidé se nás ptají, jestli bychom jim doporučovali nová okna nebo zeteplení oken. Odpověď je jednoduchá, volte nová okna, pokud máte Vaše původní zasažena hnilobou. Pokud ne, tak máte příležitost využít možnosti, kdy sklo vyměníme za dvojsklo, vyměníme původní okapničky a zatěsníme škvíru mezi křídlem a rámem. Pokud je potřebné okna také natřít, pomůžeme Vám zajistit natěračskou firmu, která okna natře a vrátí jim původní vzhled.

Někdy dostáváme otázky, jestli by nestačilo v původních křídlech zafrézovat drážku a do ní vsadit izolační dvojsklo. Pokud si povšimnete, u eurooken je sklo zapuštěno tak, aby vymezovací rámeček po obvodě dvojskla nebyl vidět, dokonce by dvojsklo mělo být zasazeno do křídla 13 mm, což je hodnota, kdy by se skla po obvodě neměla rosit. Při tomto zafrézování do šířky a při zafrézování do hloubky tak, abychom použili kvalitní dvojsklo minimálně 20 mm zjistíme, že většina oken má zafrézovanou drážku tak velikou, že nám zůstane jen malá část z dřevěného zaslabeného profilu. Naopak při použití plastové lišty dojde k celkovému zpevnění křídla a tím k vyšší stabilitě.
Plastové lišty používáme německé výroby, lišty se na německém trhu používají více než 40 let a jsou touto dobou odzkoušeny v nejvyšší kvalitě.

Toto byly malé postřehy z výstav a v pokračování jsme pro Vás připravili odbornější pohled.

PROČ ZATEPLOVAT A PROČ OKNA?

ceny všech druhů energií jsou vysoké a podle prognóz budou stoupat ročně průměrně o 10%
největší únik tepla je ve všech nezateplených bytových jednotkách i firemních objektech okny (30 až 50%)

náklady na energii k vytápění tvoří kolem 60-ti % z celkové energie spotřebované v domácnosti

VÝHODY DODATEČNÉ MONTÁŽE TERMOIZOLAČNÍCH SKEL VE SROVNÁNÍ S CELKOVOU VÝMĚNOU OKEN ZA PLASTOVÁ

Tepelná úspora je u obou případů přibližně stejná!!!

Zateplování dodatečnou montáží je:

 •   bez náročných stavebních úprav

 •   bez úklidu

 •   bez stavebního povolení

 •   rychlé - bez přerušení provozu místnosti

 •   nedochází ke změně původního vzhledu budovy, tzn. vhodné i do   historických budov

 •   cena za m2 je nižší ve srovnání s celkovou výměnou

 •   orientační cena je přibližně 2.200,- Kč/m2

Efekty získané izolací oken

 •   snížení tepelných ztrát okny o 40 - 60%

 •   snížení rosení oken až o 95%

 •   zlepšení zvukové izolace

 •   zlepšení průhledu

 •   prodloužení životnosti oken

 •   šetření životního prostředí

PRINCIP ZATEPLENÍ

princip zateplení oken

Princip zateplení spočívá ve výměně okenní tabulky vnějšího křídla jakéhokoli dřevěného okna za kvalitní termoizolační sklo se zaručenými parametry (1) pomocí štíhlých plastových profilů (2). Profilové montážní lišty z PVC tvoří nerozebiratelný komplet včetně vnějšího krytu. Umožňují rychlou a jednoduchou montáž izotermického dvojskla bez zásahu do stávajícího okna (3) a bez pracného odstranění zbytků starého zasklení (4). Dodávají se v barevném provedení: bílá, světle hnědá, tmavě hnědá, slonová kost, palisandr. Více v sekci Barvy lišt.